جوشکاری

دستگاه جوش

دستگاه جوش -وبلاگ

زمان زیادی گذشت تا بشر توانست فلزات را به هم دیگر اتصال دهد. این اتصال را جوش فلزات نامیده و دستگاهی که باعث این اتصال می‌شود را تحت عنوان دستگاه جوش یا دستگاه جوشکاری نام می‌برند. جوشکاری یک فرآیند کلیدی است که جنبه مهمی در ساخت و ساز دارد. این احتمالا موثرترین روشی است که در آن دو یا چند قطعه از فلز را با دستگاه جوش می توان با هم جمع کرد تا یک قطعه واحد تولید کند. فرآیند جوشکاری ( Welding ) با دستگاه جوش، مفاصل ایجاد می‌کند که ثابت و بسیار قوی‌تر از هر روش دیگر اتصال فلزات است.

جوشکاری فرایندی است که کاربردهای گسترده‌ای در چندین بخش صنعتی و واحدهای تولیدی در سراسر جهان دارد. برخی از کاربردهای صنعتی جوش عبارتند از:

– مهندسی هوافضا

– واگن‌های قطار و قطار

– صنعت خودرو و تامین کنندگان خودرو

– الکترونیک

– سخت‌افزار داخلی

– رادیاتور و کانتینرها

– ابزار و لوازم پزشکی

– تجهیزات هسته‌ای

– صنعت غذا و نوشیدنی

– دیگر صنایع پردازش فلزی

تجهیزات:

تجهیزات کشاورزی و ماشین‌آلات در تمام فرایندها با دستگاه جوش، جوش داده می‌شوند. گل‌گیر،  قاب‌های تاکسی همگی به وسیله دستگاه جوش شکل گرفته‌اند.در مورد چمن و تجهیزات باغبانی همچون اره برقی، چمن‌زنی و غیره، توان و دوام آن‌ها به دلیل قاب‌های محکم شده آن‌ها است. دیگر سازه‌های فلزی مانند فضاهای بسته، سیستم‌های آبیاری، کباب پزی، و.. همگی با استفاده از فرآیند جوشکاری با دستگاه جوش به هم متصل شده‌اند. جاده‌های امن وابسته به فرایندهای جوشکاری – فاضلاب و دیگر سیستم‌های برق که از زیر جاده عبور می‌کنند، دریچه فاضلاب و غیره تماما با استفاده از فرآیندهای جوشکاری ساخته شده‌اند.اکثر صنایع وابسته به تجهیزات دقیق و موثر عملکرد هستند و فرآیند جوشکاری برای این ماشین‌ها و تجهیزات لازم است تا به درستی کار کنند.زمانی که به اطراف خود نگاه می‌کنید، تقریبا تمام لوازم برقی که شما استفاده می‌کنید با استفاده از یک فرآیند جوشکاری در بخشی دیگر تولید می‌شود. بنابراین، ما می‌توانیم نتیجه بگیریم که فرآیند استفاده از دستگاه جوش بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی و صنایع ما است. نوآوری ثابت در جوشکاری نه تنها به صنایع کمک می‌کند تا به سطوح بالاتر بهره‌وری برسند و زندگی ما را بهتر کنند.

تفاوت دستگاه های اینورتر و دستگاه های قدیمی:

امروزه به دلیل وزن بالای دستگاه جوش قدیمی و همچنین گران بودن آنها دستگاه های جوش جدیدی با نام دستگاه جوش اینورتر ساخته شده اند که به راحتی و بایک دست می‌توان آنها را حمل کرد.وزن این دستگاه‌ها بین 3 تا 8 کیلو گرم است و هم قیمتی مناسب برای استفاده در کارگاه های کوچک و کار های غیر دائمی دارند. تفاوت نحوه عملکرد دستگاه‌های جوش اینورتر با دستگاه‌های جوش قدیمی در طریقه ی تبدیل جریان متناوب ورودی به جریان (DC) خروجی می باشد. هزینه‌ی تولید دستگاه های اینورتر بسیار کمتر از دستگاه‌های پیشین تمام می‌شود. آن هم بدلیل تکنولوژی جدیدیست که در این دستگاه ها به کار گرفته شده است.به علاوه دستگاه‌ جوش اینورتر دارای قدرت جوش و یکنواخت‌تری نسبت به دستگاه های قدیمی می باشند. به عنوان مثال مزایای جوشکاری با دستگاه های اینورتر را می‌توان افزايش كيفيت جوشكاري و  صرفه‌جويي مصرف انرژي ، قابل‌حمل‌بودن،  تعادل مناسب قدرت قوس نام برد.

اجزا دستگاه جوش

Current ولوم تنظیم جریان: از این ولوم جهت تنظیم میزان جریان مورد نیاز استفاده می‌شود. هر الکترو نیازمند جریان متناسب با سایز خود است که ما در این مقاله به آن اشاره کردیم.

ولوم Arc Force : این سیستم برای کنترل نفوذ جوش در قطعه مورد نظر می باشد.Arc Force جوشکاری با الکترودهای سلولزی را ساده می کند و قطعه مورد نظر سوراخ نمی شود. کاربر،اطلاعات الکترود،ضخامت قطعه و جریان را روی دستگاه تنظیم کرده و عمق جوشکاری مناسب را انتخاب نماید. با استفاده از این ولوم هزینه های اضافی و جانبی برای دستگاه جوشکاری حذف می شود. قدرت و کیفیت جوشکاری افزایش می یابد و جوشکاری به اصطلاح کرمو نمی شود و الکترود دچار چسبندگی نمی شود.

کلید تیگ: در جوش آرگون يا تيگ(TIG) برای ايجاد قوس جوشکاري از الکترود تنگستن استفاده مي شود که اين الکترود برخلاف ديگر فرايندهاي جوشکاري حين عمليات جوشکاري مصرف نمي شود. دستگاه هایی که دارای این تکنولوژی هستند قابلیت کار به عنوان دستگاه جوش معمولی و دستگاه جوش آرگون را با استفاده از کپسول و تورچ را دارد.

کلید پاور: از این کلید جهت روشن و خاموش کردن دستگاه جوش استفاده می‌شود.

از مزایای جوشکاری با دستگاه جوش اینورتر می توان به نکات زیر اشاره کرد:

– تکنولوژی اینورتر می‌تواند یک ولتاژ جوشکاری ثابت بالایی را به دور از نوسانات تضمین کند

– قوس پايدار، ولتاژ بي‌باري بالا و تعادل مناسب قدرت قوس

– پاشش جوشکاری کم و نسبت روکش فلزی بالا

– نمای جوشکاری بسیار زیبا و عیب جوشکاری کم

– صرفه جویی در مصرف انرژی

– فاقد هرگونه آلودگي صوتي

– افزایش کیفیت

– قابل‌حمل‌بودن

– تعمیرات راحت

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه جوش:

سیکل کاری درج شده بر روری دستگاه جوش میزان فعالیت مداوم دستگاه را نشان می دهد ،به طور مثال سیکل کاری 40% یعنی اینکه در هر 10 دقیقه 6 دقیقه کار و 4 دقیقه دستگاه روشن باشد ،به طوری که جوشکاری با آن صورت نگیرد.

در خرید دستگاه مناسب از لحاظ کیفیت تولید و وجود قطعات و لوازم و خدمات پس از فروش اطمینان حاصل نمایید.

نکات ریز فنی و بسیار کاربردی:

– جوشکاری را به عنوان یک سرگرمی انتخاب نکنید.اول اینکه، آن‌ها پرنور  هستند و شما برای جلوگیری از آسیب به چشمان خود به عینک و ماسک جوشکاری مخصوص نیاز دارید.

– اضافه کردن کابل جوش : در صورت نیاز به استفاده از کابل بلندتر می بایست نسبت قطر با طول کابل رعایت شود. به ازای اضافه نمودن هر 10 متر قطر کابل دستگاه یک سایز افزایش یابد. حد مجاز اضافه نمودن کابل برای دستگاه جوش اینورتر تکفاز 200 آمپر تا 10 متر، سه فاز 250  آمپر تا 20 متر و دستگاه جوش 400 آمپر به بالا تا 50 متر می باشد.

– با استفاده از بلوور هر چندماه یکبار گردگبار دستگاه را پاک کنید (از نزدیک کردن بیش حد بلوور به برد دستگاه خودداری کنید. این کار سبب آسیب رسیدن به برد می‌شود).

– جهت خنک شدن دستگاه جوش ،پس از استفاده چند دقیقه (3 الی 6 دقیقه) روشن باشد و سپس خاموش گردد.

– کانکشن نری باید اندازه کانکشن مادگی باشد ،به طوری که به خوبی فیکس هم باشند.

– در هنگام روشن و خاموش کردن دستگاه جوش حتما ولوم  در حالت صفر باشد.

دستگاه جوش موجود در بازار ایران:

دستگاه جوش اروپایی – نرخ 4 میلیون به بالا

دستگاه جوش ایرانی – نرخ 1 میلیون به بالا

دستگاه جوش ترکیه ای- نرخ 2.5 میلیون به بالا

دستگاه جوش چینی-  نرخ 700 هزارتومان

به ترتیب نام برده از دستگاه اروپایی که در سطح بسیار بالا از برندها اصالت دار از جمله استنلی است که کیفیت بی نظیری را از خود ارائه می‌دهد. این دستگاه‌هایی که توسط این شرکت ها عرضه می‌شود علارقم کیفیت بالایی که دارند از خدمات پس از فروش بسیار ضعیفی برخوردار هستند به طوری که در صورت برخی از خرابی های کوچک می‌بایست به فکر یک دستگاه جوش جدید باشید. کیفیت دستگاه های ایرانی به نسبت به دستگاه های جوش ترکیه‌ای و چینی به مراتب بهتر است ، اینورترهای ترکیه ای شرکتی نیز در سطح قابل قبولی قرار دارند اما اینورترهای چینی ارزان قیمت بعد از مدتی کارکرد سنگین یا طولانی برد الکترونیکی آنها می سوزد و غیر قابل استفاده و تعمیرمی باشند. از نظر خدمات پس از فروش دستگاه جوش ترکیه ای نیز همچون رقیب اروپایی خود از خدمات ضعیفی برخوردار است. ولی دستگاه جوش های ایرانی و چینی به دلیل گستردگی قطعات از خدمات ایده‌آلی بهره می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *