آشنایی با ابزار

تفنگ میخکوب

میخکوب -وبلاگ

میخکوب و منگنه کوب‌های بادی یکی از پرکاربردترین ابزارها در نجاری، مبل سازی، کابینت کاری و دیگر حرفه‌های صنعت چوب هستند. به‌طور کلی ابزارهای بادی یا پنوماتیک (نوماتیک) (Pneumatics) که به ابزارهای خط مونتاژ و خط تولید نیز معروف‌اند. مزیت میخکوب و منگنه کوب ابزار بادی نسبت مدل‌های برقی یا شارژی این است که ابزارهای بادی ساختاری ساده‌تر و در نتیجه استهلاک پایین‌تری دارند و تنها ایراد آن‌ها محدودیت در جابجایی است. در خطوط تولید بزرگ‌ترین کارخانه‌ها معمولاً از ابزارهای بادی  برای ساخت و مونتاژ استفاده می‌شود.

بنابراین با استفاده از یک پمپ باد مرکزی و ذخیره هوای فشرده در مخازن بزرگ و لوله کشی و هدایت آن تا قسمت‌های مورد نیاز، قوای لازم برای تغذیه ابزار بادی تأمین می‌شود. ابزارهای بادی بسیار متنوع هستند و حتی ذکر نام تمام ابزارهای بادی برای شما خسته کننده خواهد بود. در حقیقت برای بیشتر ابزارهای برقی، معادل بادی نیز ساخته می‌شود و در عین حال، برخی از آن‌ها نیز ممکن است معادل نداشته باشند. معمولاً ابزارهای بادی بسیار پرقدرت‌تر و کم هزینه‌تر از ابزارهای برقی هستند و کاربرد آن‌ها در صنایع و مشاغل، زیاد است.

معمولاً برای خرید میخ کول‌های بادی نجاری با چند اسم رایج آشنا هستیم. در این نوشته شما را با میخ کوب‌های بادی مورد استفاده در صنعت چوب و موارد کاربرد هر یک آشنا خواهیم کرد تا در زمان خرید با اطلاعات بیشتری انتخاب کنید.

انواع میخکوب های مورد استفاده در صنعت چوب:

 
1 انواع میخکوب های مورد استفاده در صنعت چوب:
2 انواع میخ مورد استفاده در میخ کوب‌های بادی:
3 نکته مهم کاربردی در زمان استفاده از میخ کوب:

میخکوب اس کا (SK)

میخکوب تیپو

میخکوب تی

میخکوب کپسولی

منگنه کوب نوک بلند

میخکوب دوپایه

میخکوب نواری

استوپ بادی (دوکاره)

میخکوب پشت قاب زن  یا وی زن و پلاک زن …

شاید اولین سؤالی که به ذهن برسد این باشد که انواع میخ کوب بادی که به آن اشاره کردیم، چه فرقی باهم دارند. وقتی این سؤال را از فروشنده می‌پرسیم، او با توجه به دیده‌های خود، توضیحی ارائه می‌کند، ولی در بسیاری موارد کافی نخواهد بود و البته انتظار زیادی نیز نمی‌توان داشت که یک فروشنده ابزار یراق که هزاران قلم کالا در فروشگاه خود به فروش می‌رساند، در مورد تک‌تک این ابزارها اطلاعات کاملی داشته باشد. هدف اولیه این مقاله، تشریح انواع  میخکوب‌ها و منگنه کوب‌های بادی بود لذا به نظر رسید که با تشریح  میخ‌های مربوط به آن‌ها این کار به خودی خود و تا حدود زیادی انجام خواهد شد.

شاید بتوان گفت، تفاوت اصلی این ابزارها گذشته از شکل ظاهری، میخ‌های آن‌هاست. تفاوت در اندازه و شکل این میخ‌ها، شاید برای همه قابل حدس باشد ولی سؤال این است که دقیقاً چه فرقی دارند.

انواع میخ مورد استفاده در میخ کوب‌های بادی:

توضیح اول: میخ‌های شانه‌ای به دسته میخ‌هایی گفته می‌شود که با چسبی مخصوص، به‌صورت شانه و در یک ردیف، به هم چسبانده می‌شوند، به‌طوری که به‌سادگی قابل جدا شدن باشند.

توضیح دوم: گیج‌ها، استانداردهایی صنعتی هستند که سازندگان موظف به رعایت آن‌ها در تولید محصول مورد نظر می‌باشند. گیج‌هایی غیر از گیج‌های اشاره شده در پایین نیز وجود دارند. موارد زیر رایج‌ترین‌ها در ایران هستند و با تغییر گیج، تفنگ آن نیز تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *